Nosework 

Nosework by se dal volně přeložit asi jako "práce nosem" . Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů - čichu.

Čichem se psi řídí odpradávna, je to pro ně nejdůležitější smysl a mají ho po tisíciletém přírodním výběru vybroušený do nejvyšší dokonalosti. Čumákem se orientují už dva dny stará hluchá a slepá štěňata, když hledají struk s mlékem feny- matky. Člověk psy dnes využívá při vyhledávání různých specifických pachů, kdy psi v různých prostředích a za nejrůznějších situací neomylně odhalí pach drog, výbušnin či akcelerantů požáru, psí nos je pomůcka kriminalistů, když pomocí metody pachové identifikace ztotožňují pach člověka odebraný na místě činu z pachového vzorku odebraného podezřelé osobě. Pes -záchranář je nepostradatelnou složkou při pátracích akcích po pohřešovaných osobách v terénu, v rozvalinách domů či pod sněhem.

Nosework vychází z této praxe a spočívá v tom, že K9 tým - psovod a jeho pes hledá specifické pachy civilních látek v obdobných situacích jako profesionální K9 týmy policie, armády a záchranářů.

Posláním tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes. Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít při noseworku výsledky. Toto jsme si mnohokrát ověřili při nasazeních v ostrých pátracích akcích, kdy výsledek a mnohdy lidský život závisí právě na kvalitě pouta mezi psovodem a jeho psem. Jednotlivé zkoušky vychází z reálných situací, na které se připravují psi profesionálních složek, mají různé zaměření a kladou různé nároky na zkoušený tým tak, aby si každá dvojice našla to, co je bude bavit , a pro co mají nejlepší předpoklady. Každý psovod si tak může vyzkoušet, jak je zdatný v práci se svým psem a jejich týmové souhře. Zažije pocity profesionálního psovoda, který umí číst svého psa, zná zákonitosti šíření pachu a může mu tak při hledání účinně pomoci, stejně tak jako pes pomáhá jemu a odevzdá maximum svých možností a schopností pro svého týmového parťáka. V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel - nenašel.

Elsie při hledání skořice
Elsie při hledání skořice

Noseworku se se svými holkami věnuji téměř od začátku vzniku tohoto sportu u nás. Elsie má splněného Master of Nosework Z a U1. Kayla si zatím vyčuchala Uz, Nz, Wz a chybí nám do Mastera Dz. Nejvíce nás ale na nosewroku baví týmové hry a závody.